Stats4U - Liczniki, statystyki na żywo i nie tylko!

Koronawirus - Parafia Godziszka

Parafia Matki Bożej Szkaplerznej
w Godziszce
Parafia M.B. Szkaplerznej
w Godziszce
w Godziszce
Parafia M.B. Szkaplerznej
Wielki Post...40 dni, aby zmienić swoje życie
Przejdź do treści

Menu główne:

Koronawirus
Wskazania duszpasterskie na czas epidemii

Wskazania i zalecenia duszpasterskie w Diecezji Bielsko-Żywieckiej na czas epidemii dostęne są TUTAJ

*****************************

Nowe restrykcje
Obowiązuje zakaz wychodzenia z domu

Premier Mateusz Morawiecki z ministrem zdrowia  Łukaszem Szumowskim ogłosili nowe restrykcje dotyczące wychodzenia z  domów.
Zgodnie z nowym rozporządzeniem rządu zakazane jest wychodzenie  z domu poza takimi przypadkami, jak wyjście do sklepu, apteki, do  pracy, czy na spacer z psem. Zakazane jest także chodzenie w grupach  powyżej dwóch osób, a także gromadzenie się w grupach. Nie wolno też w dużych grupach jeździć w pojazdach komunikacji publicznej.
Nowe zakazy i kary
Zakaz  obowiązuje do soboty 11 kwietnia.
Zakaz nie obejmuje pomocy  najbliższym. Zatem pomoc osobom starszym, najbliższym jest jak  najbardziej dozwolona – dodał minister Szumowski.
Za złamanie  zakazu, np. gromadzenie się na bulwarach, będzie kara od zwykłego  mandatu do 5 tys. zł - poinformował minister Łukasz Szumowski.
W komunikacji miejskiej tylko co  drugie miejsce - najwyżej - może być zajęte.
Rząd  ogranicza liczbę uczestników mszy św. do 5 osób. Nie licząc oczywiście  kapłanów i celebransów. Podobnie dotyczy to pogrzebów, gdzie dopuszczeni  do uczestnictwa są ponadto pracownicy zakładów pogrzebowych.
-  Policja będzie na bieżąco monitorować przestrzeganie nowych rygorów.  Zakaz przemieszczania się dwóch osób jest z wyłączeniem rodzin - mówił  minister Szumowski. - Policja będzie oceniała, czy to jest pójście na  spotkanie towarzyskie, czy plac zabaw. Takie zachowania są  niedopuszczalne - dodał minister.

*****************************

Apel biskupa Romana Pindla

Biskup Roman Pindel udziela dyspensy wszystkim Wiernym na terenie Diecezji Bielsko-Żywieckiej od uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej i wzywa do pozostania w domach.
Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji. Następuje gwałtowny wzrost zachorowań. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej wprowadził stan zagrożenia epidemicznego. Zamknął granice, wszystkie restauracje, bary i placówki handlowe z wyjątkiem sklepów spożywczych i aptek. Odnosi się ono również do wszystkich uroczystości religijnych, czyli Mszy Świętych, pogrzebów, ślubów i nabożeństw.
Ponieważ wszyscy jesteśmy zagrożeni, dlatego udzielam dyspensy od niedzielnej Mszy Świętej wszystkim Wiernym na terenie Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Zarządzam, by w każdej Eucharystii, także niedzielnej, mogły uczestniczyć TYLKO osoby, które zamówiły intencję tej Mszy Świętej. W przypadku pogrzebów i ślubów uczestniczy TYLKO najbliższa rodzina. Odwołane zostają wszystkie nabożeństwa, w tym Gorzkie Żale i Droga Krzyżowa.
Wykażmy daleko idącą samodyscyplinę pozostając w domach i nie narażajmy duszpasterzy na odpowiedzialność karną za złamanie obowiązującego prawa. Zostało ono wprowadzone, aby powstrzymać falę zachorowań i śmierci.
Z wiedzy medycznej wynika, że najbardziej narażone są osoby starsze, przewlekle chore, osłabione czy mające mniejszą odporność. Ludzie młodzi i w średnim wieku mogą być nosicielami wirusa i bezwiednie zarażać innych, w tym swoich najbliższych: rodziców, rodzeństwo i dzieci. Dlatego wszyscy jesteśmy zagrożeni. Powinniśmy skorzystać z dyspensy i w najbliższe niedziele nie iść do kościoła. Przeżywajmy niedzielną Eucharystię w domu, z rodziną za pośrednictwem mediów. Łączmy się z całym Kościołem Diecezjalnym poprzez Modlitwę Różańcową, Koronkę do Bożego Miłosierdzia, lekturę Pisma Świętego.
Kościół jest ucieczką dla osób chorych, strapionych, udręczonych. Dlatego szczególnie w tym trudnym czasie księża są do dyspozycji wiernych. Są gotowi do rozmowy duszpasterskiej, udzielają sakramentów, zwłaszcza pokuty i namaszczenia chorych. Już mamy liczne świadectwa nawróceń po wielu latach, regulowania sytuacji małżeńskich i powrotu do Kościoła.
Kościoły pozostają otwarte dając możliwość osobistej modlitwy i adoracji. Proszę jednak zachować roztropność, by nie wchodzić do kościoła w którym znajduje się już duża liczba osób. Wiąże się to z ryzykiem przenoszenia wirusa.
Czas epidemii, jak każdy czas napięcia, kryzysu czy sytuacji granicznej, może być przez nas twórczo wykorzystany. Nie ulegajmy przygnębieniu, nie potęgujmy paniki. Korzystajmy tylko z wiarygodnych źródeł wiedzy, nie powielajmy fałszywych informacji. Wspierajmy się wzajemnie dobrym słowem i modlitwą. Uświadamiajmy innych i cierpliwie wyjaśniajmy osobom starszym zaistniałą sytuację. Telefonujmy do osób samotnych. Zadbajmy o to, by niczego im nie zabrakło. Zorganizujmy w domach czas dla dzieci i młodzieży. To dobra okazja, by sięgnąć po wartościową literaturę, film czy też pogłębić relację z domownikami poprzez głębsze rozmowy dotyczące spraw najważniejszych. Nie bagatelizujmy zagrożenia, ograniczmy kontakty towarzyskie. Podjęte przez nas wyrzeczenia, mające na celu ograniczenie epidemii potraktujmy jako szczególną formę przeżywania tegorocznego Wielkiego Postu.
Niech ten czas próby i doświadczenia umocni nas i stanie się okazją do pogłębienia wiary i praktykowania miłości, zwłaszcza w gronie najbliższych. Jeszcze raz proszę wszystkich o odpowiedzialność i pozostanie w domach.
W naszych modlitwach pamiętajmy o chorych, zmarłych oraz o wszystkich podejmujących codziennie wysiłek powstrzymania epidemii.
Wszystkim udzielam pasterskiego błogosławieństwa.
† Roman Pindel
Biskup Bielsko-Żywiecki
Bielsko-Biała, 14 marca 2020 roku


*****************************
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego