Barwy państwowe - Parafia Godziszka

Parafia Matki Bożej Szkaplerznej
w Godziszce
w Godziszce
w Godziszce
Parafia M.B. Szkaplerznej
Parafia M.B. Szkaplerznej
Przejdź do treści

Barwy państwowe


Flaga różni się tym od barw narodowych, że ma określone proporcje. W Polsce to 5:8. Z kolei barwy narodowe mogą być dowolnej długości i szerokości, ale szerokość obu pasów musi być taka sama.


Takie flagi możemy wieszać

Flaga państwowa - flaga, której mogą używać zarówno władze i instytucje państwowe, jak również obywatele i instytucje prywatne. W Polsce nazwę taką nosi flaga o dwóch pasach poziomych równej szerokości, białym u góry i czerwonym u dołu, w proporcjach wcześniej wspomnianych - 5:8




Wisząc w pionie, biała część musi znajdować się po stronie masztu. W ten sposób czerwona część flagi pozostaje wolna i może dumnie powiewać



Każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej ma prawo wywiesić flagę państwową na swoim domu, a także w oknie lub na balkonie swego mieszkania. Najczęściej flaga jest eksponowana na drzewcu drewnianym lub metalowym. Szerokość takiej flagi nie może być mniejsza niż 1/3 długości drzewca lub większa niż 1/2 jego długości. Najczęściej drzewce jest umieszczone w uchwycie pod kątem ok. 45 stopni do ściany budynku. Można również umieścić drzewce poziomo na balkonie lub w oknie.











Takich flag nie wieszamy


Flaga państwowa z godłem – ma dwa pasy poziome – u góry biały, u dołu czerwony
i dodatkowo godło Rzeczypospolitej Polskiej. I uwaga! Flagi tej mogą używać jedynie polskie przedstawicielstwa i misje (także wojskowe) za granicą, statki morskie, kapitanaty
i bosmanaty portów, lotniska i lądowiska cywilne oraz cywilne samoloty podczas lotów za granicą.
Takich flag nie wywieszamy!



Bandera wojenna – weksylium określające przynależność państwową jednostek pływających po morzach. Na jednostce pływającej po wodach śródlądowych zamiast bandery wywieszana jest flaga państwowa.
Bander nie wywieszamy!



Zasady wieszania flag - WAŻNE!

Flagi możemy wywieszać/eksponować cały rok, nie tylko w święta narodowe.

Pamiętać jednak należy, że:

  • Flaga eksponowana publicznie musi być czysta i mieć czytelne barwy. Nie może być pomięta lub postrzępiona
  • W czasie burzy, bardzo silnego wiatru lub śnieżycy flagi należy jak najszybciej opuścić i zdjąć.
  • Flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.
  • Nie można dopuścić do tego, aby flaga zawinęła się wokół drzewca lub masztu.
  • Flagą nie oddaje się honorów żadnej osobie, nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem.
  • Flaga nie może służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie jakiegoś przedmiotu.
  • Na fladze państwowej RP nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków.
  • Powszechny stał się zwyczaj umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe (na przykład w skokach narciarskich), aby jednak nie naruszać zasad, powinny to być barwy narodowe, a nie flagi o proporcji 5:8.
  • Godnym sposobem zniszczenia zużytej flagi lub banneru jest niepubliczne spalenie. Możliwe jest także godne zniszczenie flagi przez rozdzielenie barw.


Art.  137. Kodeksu Karnego  [Publiczne znieważenie znaku lub symbolu państwowego]
§  1.
Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§  2.
Tej samej karze podlega, kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwa obcego, wystawione publicznie przez przedstawicielstwo tego państwa lub na zarządzenie polskiego organu władzy.

Art.  49. Kodeksu Wykroczeń  [Lekceważenie Narodu Polskiego i konstytucyjnych organów]
§  1.
Kto w miejscu publicznym demonstracyjnie okazuje lekceważenie Narodowi Polskiemu, Rzeczypospolitej Polskiej lub jej konstytucyjnym organom, podlega karze aresztu albo grzywny.
§  2.
Tej samej karze podlega, kto narusza przepisy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.
Wróć do spisu treści