Stats4U - Liczniki, statystyki na żywo i nie tylko!

O parafii - Parafia Godziszka

Parafia Matki Bożej Szkaplerznej
w Godziszce
Parafia M.B. Szkaplerznej
w Godziszce
Parafia M.B. Szkaplerznej

Menu główne:

O parafii

Troszkę o samej miejscowości

Nasza parafia pw. Matki Bożej Szkaplerznej położona jest w malowniczym Beskidzie Śląskim. Dookoła rozpościerają się widoki na góry - m.in. Skrzyczne i Babią Górę - i Jezioro Żywieckie. Znajdą więc tutaj schronienie przed miejskim szumem wszyscy miłośnicy ciszy i spokoju, a także fascynaci górscy i wodni. Kto lubi jazdę na rowerze także nie będzie zawiedziony, ponieważ w Buczkowicach znajduje się ścieżka rowerowa, która prowadzi w jedną stronę do Rybarzowic, a w drugą do Szczyrku.
Sąsiadujemy z takimi miejscowościami jak: Buczkowice, Kalna, Rybarzowice, Słotwina, Łodygowice i turystyczny Szczyrk.
Również większe miasta nie znajdują się zbyt daleko. W odległości ko. 15 km są Bielsko-Biała i Żywiec. Oba miasta kuszą swoimi atrakcjami: szlakami zabytków, browarem, parkami, muzeami czy zamkami.
Sama Godziszka również nie daje możliwości aby się nudzić. Każdy znajdzie coś dla siebie: plac zabaw, kompleks sportowy, cukiernię czy kawiarnię. A jeśli ktoś oczekuje czegoś więcej, to na horyzoncie jest Jezioro Żywieckie lub Szczyrk, kuszące swoimi atrakcjami. Można też się wybrać na Pętlę Beskidzką, podziwiając piękno górskich krajobrazów.
Do naszego kościoła zapraszamy natomiast na liczne nabożeństwa ku czci naszej Patronki - Matki Bożej Szkaplerznej, a także na inne nabożeństwa i Msze św., aby ubogacić się duchowo. Pamiętajmy, że nie tylko ważne jest zdrowe ciało, ale także i zdrowa dusza - "Nie jestem ciałem, w którym mieszka dusza. Jestem duszą, która ma widzialną część zwaną ciałem" (Paulo Cohello).

Krótko o historii parafii

Godziszka jest wsią, której przeszłość niestety nie jest dobrze znana. O jej historii można się dowiedzieć rozmawiając z nasjtarszymi mieszkańcami samej Godziszki jak i miejscowości sąsiednich. Nie istnieje żaden dokument mówiący o powstaniu wsi. Najstarsze jednak wzmianki pochodzą z roku 1630 z dokumentu ks. Bartłomieja Kampkowskiego, gdzie wymienia sie Godziszkę jako część Państwa Łodygowickiego. Teren Godziszki zasiedlała głównie ludność napływowa, tak jak i inne wsie. Podzczas zaborów wieś trafiła pod okupację austriacką, przez co na tych terenach osiedlała się ludność Węgier
i Czech.
Po koniec XVIII wieku wprowadzono pieczęcie, i tak od tegoż wieku Godziszka posiadła też własną - okrągła, z napisem "Wieś Godziesko".
 Co do pochodzenia herbu - jest niejednoznaczne. Hipotezy mówią o nazwie wziętej z rosnącego głogu na tym obszarze, od "grodzenia" obszaru przez chłopów zabezpieczających tereny, na których zostali osadzeni, a także od trzech braci, których to pojednianie miało się dokonać na tych ziemiach.
 Rozwój Godziszki szacuje się na wiek XIX, kiedy wieś zaczęła się systematycznie zaludniać. Po Wiośnie Ludów nastąpiło wiele zmian
w zaborze austriackim. Zaborca m.in. uwłaszczył chłopów. W 1911 r. w Godziszce wybudowano Szkołę Ludową dzięki straniom mieszkańca Rybarzowic - Ludwika Dobiji. Godziszka wchodziła w skład parafii łodygowickiej. W drugiej połowie XIX w. wybudowano kapliczkę z drewna, którą w czasach późniejszych zastąpiono murowaną.
 W 1914 zapadła decyzja o budowie kościoła, którą przerwała jednak I wojna światowa. Kościół ukończono więc w 1923 roku, kiedy to też Godziszka stała się parafią.
W czasie II wojny światowej działania zbrojne nie ominęły takżei Godziszki. Wielu ludzi zginęło, dokonano wielu zniszczeń. Mimo tego jednak w ludności Godziszki nie zgasł płomień nadziei, odwagi i determinacji w odbudowie wsi i pomocy innym.
 W latach 1948-1950 wieś została zelektryfikowana. W 1958 roku doprowadzono tutaj linię autobusową. Już w 1970 roku Godziszkę zamieszkiwało ok. 2400 mieszkańców. W kolejnych latach wybudowano remizę, Dom Ludowy, szkołę, plebanię, odbudowano kościół - większość w czynach społecznych.
 Pierwszym duszpasterzem Godziszki był ks. Józef Komendera.
 W 1977 roku odbyła się wizytacja parafii przez kardynała Karola Wojtyłę.

Przy opracowaniu historii parafii korzystano m.in. z  książki "Śladami przeszłości" B. i J. Foryś