Stats4U - Liczniki, statystyki na żywo i nie tylko!

Aktualności - Parafia Godziszka

Parafia Matki Bożej Szkaplerznej
w Godziszce
Parafia M.B. Szkaplerznej
w Godziszce
w Godziszce
Parafia M.B. Szkaplerznej
Przejdź do treści

Aktualności

Ptaki. Nie dokarmiaj chlebem i przetworzoną żywnością

Piękna pogoda, idziemy na spacer nad jezioro, rzeczkę, staw. Widzimy ptaki - kaczki, łabędzie, czaple, sikorki, gołębie lub inne. Wyciągamy więc bułkę, i rzucamy ptaszkom - niech sobie jedzą, bo może głodne. To bardzo złe działanie, choć intencje zapewne dobre.
Czym więc dokarmiać ptaki? Są to. m.in. winogrona, sałata, mrożony groszek, kukurydza, owies, nasiona, ryż.

Eksperci ostrzegają, że dokarmianie ptactwa wodnego chlebem, a w szczególności chlebem białym, przetworzonym, może prowadzić do chorób układu pokarmowego, a nawet śmierci zwierząt, o czym już wiele mówi się w mediach.
Ptaki to nie śmietniki – nie możemy traktować ich jako sposobu na utylizację domowych odpadków. Poza tym chleb ma bardzo niewiele wartości odżywczych, a przyjmowany przez ptaki przez dłuższy czas prowadzi do powstawania schorzeń układu pokarmowego.

Przyrodnicy zwracają uwagę na kolejny problem – niezjedzony chleb tonie i gnije, powodując poważne spustoszenia w ekosystemie.

Według organizacji „The Canal and River Trust” gnijący chleb powoduje nadmierny rozkwit glonów na powierzchni zbiorników wodnych, które pochłaniają tlen, gniją i wydzielają toksyny groźne dla ryb.

Nadmiernie rozwijająca się roślinność przyczynia się do zaciemnienia wody utrudniając dostęp światła, a w rezultacie ogranicza lub nawet hamuje proces fotosyntezy. Poza tym im więcej chleba – tym więcej ptasich odchodów, które też nie są obojętne dla środowiska.

Przyrodnicy zwracają także uwagę, iż rozkładający się chleb może być również siedliskiem pleśni, która wydziela toksyny trujące dla kaczek. Co więcej dokarmianie kaczek w mieście przyciąga szczury, które tez są nosicielami groźnych chorób.

************
Wróć do spisu treści