Stats4U - Liczniki, statystyki na żywo i nie tylko!

Aktualności - Parafia Godziszka

Parafia Matki Bożej Szkaplerznej
w Godziszce
Parafia M.B. Szkaplerznej
w Godziszce
w Godziszce
Parafia M.B. Szkaplerznej
Wielki Post...40 dni, aby zmienić swoje życie
Przejdź do treści

Menu główne:

AktualnościWskazania duszpasterskie na czas epidemii

Wskazania i zalecenia duszpasterskie w Diecezji Bielsko-Żywieckiej na czas epidemii dostęne są TUTAJ

****************************

Nowe restrykcje
Zakaz wychodzenia z domu

Premier Mateusz Morawiecki z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim ogłosili nowe restrykcje dotyczące wychodzenia z domów.
Zgodnie z nowym rozporządzeniem rządu zakazane jest wychodzenie z domu poza takimi przypadkami, jak wyjście do sklepu, apteki, do pracy, czy na spacer z psem. Zakazane jest także chodzenie w grupach powyżej dwóch osób, a także gromadzenie się w grupach. Nie wolno też w dużych grupach jeździć w pojazdach komunikacji publicznej.
Nowe zakazy i kary
Zakaz obowiązuje do soboty 11 kwietnia, czyli do Wielkiej Soboty.
Zakaz nie obejmuje pomocy najbliższym. Zatem pomoc osobom starszym, najbliższym jest jak najbardziej dozwolona – dodał minister Szumowski.
Za złamanie zakazu, np. gromadzenie się na bulwarach, będzie kara od zwykłego mandatu do 5 tys. zł - poinformował minister Łukasz Szumowski.
W komunikacji miejskiej tylko co drugie miejsce - najwyżej - może być zajęte.
Rząd ogranicza liczbę uczestników mszy św. do 5 osób. Nie licząc oczywiście kapłanów i celebransów. Podobnie dotyczy to pogrzebów, gdzie dopuszczeni do uczestnictwa są ponadto pracownicy zakładów pogrzebowych.
- Policja będzie na bieżąco monitorować przestrzeganie nowych rygorów. Zakaz przemieszczania się dwóch osób jest z wyłączeniem rodzin - mówił minister Szumowski. - Policja będzie oceniała, czy to jest pójście na spotkanie towarzyskie, czy plac zabaw. Takie zachowania są niedopuszczalne - dodał minister.

****************************

Apel biskupa Romana Pindla

Biskup Roman Pindel udziela dyspensy wszystkim Wiernym na  terenie Diecezji Bielsko-Żywieckiej od uczestnictwa w niedzielnej Mszy  Świętej i wzywa do pozostania w domach.
Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji. Następuje gwałtowny wzrost  zachorowań. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej wprowadził stan zagrożenia  epidemicznego. Zamknął granice, wszystkie restauracje, bary i placówki  handlowe z wyjątkiem sklepów spożywczych i aptek. Obowiązuje  restrykcyjne prawo ograniczające zgromadzenia do 5 osób. Odnosi się ono  również do wszystkich uroczystości religijnych, czyli Mszy Świętych,  pogrzebów, ślubów i nabożeństw.
Ponieważ wszyscy jesteśmy zagrożeni, dlatego udzielam dyspensy od  niedzielnej Mszy Świętej wszystkim Wiernym na terenie Diecezji  Bielsko-Żywieckiej. Zarządzam, by w każdej Eucharystii, także  niedzielnej, mogły uczestniczyć TYLKO osoby, które zamówiły intencję tej  Mszy Świętej. W przypadku pogrzebów i ślubów uczestniczy TYLKO najbliższa rodzina. Odwołane zostają wszystkie nabożeństwa, w tym  Gorzkie Żale i Droga Krzyżowa.
Wykażmy daleko idącą samodyscyplinę pozostając w domach i nie narażajmy  duszpasterzy na odpowiedzialność karną za złamanie obowiązującego prawa.  Zostało ono wprowadzone, aby powstrzymać falę zachorowań i śmierci.
Z wiedzy medycznej wynika, że najbardziej narażone są osoby starsze,  przewlekle chore, osłabione czy mające mniejszą odporność. Ludzie młodzi  i w średnim wieku mogą być nosicielami wirusa i bezwiednie zarażać  innych, w tym swoich najbliższych: rodziców, rodzeństwo i dzieci.  Dlatego wszyscy jesteśmy zagrożeni. Powinniśmy skorzystać z dyspensy i w  najbliższe niedziele nie iść do kościoła. Przeżywajmy niedzielną  Eucharystię w domu, z rodziną za pośrednictwem mediów. Łączmy się z  całym Kościołem Diecezjalnym poprzez Modlitwę Różańcową, Koronkę do  Bożego Miłosierdzia, lekturę Pisma Świętego.
Kościół jest ucieczką dla osób chorych, strapionych, udręczonych.  Dlatego szczególnie w tym trudnym czasie księża są do dyspozycji  wiernych. Są gotowi do rozmowy duszpasterskiej, udzielają sakramentów,  zwłaszcza pokuty i namaszczenia chorych. Już mamy liczne świadectwa  nawróceń po wielu latach, regulowania sytuacji małżeńskich i powrotu do  Kościoła.
Kościoły pozostają otwarte dając możliwość osobistej modlitwy i  adoracji. Proszę jednak zachować roztropność, by nie wchodzić do  kościoła w którym znajduje się już duża liczba osób. Wiąże się to z  ryzykiem przenoszenia wirusa.
Czas epidemii, jak każdy czas napięcia, kryzysu czy sytuacji  granicznej, może być przez nas twórczo wykorzystany. Nie ulegajmy  przygnębieniu, nie potęgujmy paniki. Korzystajmy tylko z wiarygodnych  źródeł wiedzy, nie powielajmy fałszywych informacji. Wspierajmy się  wzajemnie dobrym słowem i modlitwą. Uświadamiajmy innych i cierpliwie  wyjaśniajmy osobom starszym zaistniałą sytuację. Telefonujmy do osób  samotnych. Zadbajmy o to, by niczego im nie zabrakło. Zorganizujmy w  domach czas dla dzieci i młodzieży. To dobra okazja, by sięgnąć po  wartościową literaturę, film czy też pogłębić relację z domownikami  poprzez głębsze rozmowy dotyczące spraw najważniejszych. Nie  bagatelizujmy zagrożenia, ograniczmy kontakty towarzyskie. Podjęte przez  nas wyrzeczenia, mające na celu ograniczenie epidemii potraktujmy jako  szczególną formę przeżywania tegorocznego Wielkiego Postu.
Niech ten czas próby i doświadczenia umocni nas i stanie się okazją  do pogłębienia wiary i praktykowania miłości, zwłaszcza w gronie  najbliższych. Jeszcze raz proszę wszystkich o odpowiedzialność i  pozostanie w domach.
W naszych modlitwach pamiętajmy o chorych, zmarłych oraz o wszystkich podejmujących codziennie wysiłek powstrzymania epidemii.
Wszystkim udzielam pasterskiego błogosławieństwa.
† Roman Pindel
Biskup Bielsko-Żywiecki
Bielsko-Biała, 14 marca 2020 roku

****************************

Informacja Ministra Zdrowia dotyczący nowego koronowirusa

W związku z pojawieniem się nowego koronowirusa w Europie  Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski wzywa do zachowania ostrożności,  unikania kontaktu z osobami kaszlącymi i kichającymi, zachowania zasad  higieny (zwłaszcza częstego mycia rąk). Jeżeli nie byliśmy za granicą a  mamy wysoką gorączkę, kaszel lub duszności to udajmy się do lekarza  pierwszego kontaktu.

Jeżeli byliśmy w ostatnich 14 dniach w północnych Włoszech  lub Chinach i mamy gorączkę i kaszel to powinnismy się natychmiast  skontaktować z sanepidem i udać się do najbliższego szpitalnego oddziału  chorób zakaźnych, ale nie środkami transportu publicznego.

Jeżeli wróciliśmy z zagranicy gdzie wystąpiły zarażenia  koronowirusem i nie mamy żadnych objawów chorobowych, to kontrolujmy dwa  razy dziennie temperaturę i ograniczmy kontakty towarzyskie przez  najbliższe 14 dni.

Lista oddziałów chorób zakaźnych oraz potrzebne numery telefonów znajdują się na stronie www.mz.gov.pl.

prof. Łukasz Szumowski
Minister Zdrowia


****************************

Rodzina Rodzinie

Caritas Polska zainicjowała program pomocy rodzinom syryjskim Rodzina Rodzinie. Program Rodzina Rodzinie polega na objęciu wsparciem rodzin poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii, przez rodziny, wspólnoty, środowiska, czy firmy w Polsce. Pierwsza rodzina syryjska została objęta pomocą przez Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego po zakończeniu sesji obrad KEP, na której poruszany był temat działań na rzecz uchodźców.
Więcej na stronie rodzinarodzinie.caritas.pl

****************************

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego