Wielki Post

"Nawróćcie się, nawróćcie się,Bo bliskie jest Królestwo,I zmieńcie się, i zmieńcie się,Bo na to czeka Bóg."Istnieje wiele innych obrzędów związanych z Popielcem, których głównym celemjest przypomnienie wiernym o czterdziestodniowym okresie postu. Ten czas mabyć przygotowaniem do uczestnictwa w Misterium Paschalnym Chrystusa.
W Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od potraw mięsnych - post ścisły. Dań mięsnych nie powinny spożywać osoby po ukończeniu czternastego roku życia, jednak reguła ta nie dotyczy osób starszych oraz chorych. Post ścisły w Środę Popielcową obowiązuje natomiast ludzi między osiemnastym a sześćdziesiątym rokiem życia. W tym dniu można zjeść trzy posiłki: dwa lekkie oraz jeden do syta.
Środa Popielcowa rozpoczyna czterdziestodniowy post. Liczba 40 stanowi w Piśmie Świętym wyraz pewnej dłuższej całości, czasu przeznaczonego na konkretne zadanie człowieka lub zbawcze działanie Boga. W Wielkim Poście Kościół odczytuje i przeżywa nie tylko czterdzieści dni spędzonych przez Jezusa na pustyni na modlitwie i poście przed rozpoczęciem Jego

Do okresu Wielkiego Postu nie wlicza się sześciu niedziel, będących - jak w ciągu całego roku - bardziej radosnymi wspomnieniami Zmartwychwstania.
Okresy i dni pokuty są w Kościele katolickim czasem ćwiczeń duchowych, liturgii pokutnej, pielgrzymek o charakterze pokutnym, dobrowolnych wyrzeczeń, jak post i jałmużna, braterskiego dzielenia się z innymi, m.in. poprzez dzieła charytatywne i misyjne...
"...Pociesz zrozpaczonych,
chleba daj głodującym.
Modlących się wysłuchaj
i wybacz umierającym..."
Z liturgii znika radosne "Alleluja" i "Chwała na wysokości Bogu", a kolorem szat liturgicznych staje się fiolet. Istotą pozostaje przygotowanie wspólnoty wiernych do największego święta chrześcijan, jakim jest Wielkanoc - Zmartwychwstanie Pana Jezusa.
– Ojcze mój! Twa łódź
Wprost na most płynie –
Maszt uderzy!…wróć…
Lub wszystko zginie.
Patrz! Jaki tam krzyż,
Krzyż niebezpieczny –
Maszt się niesie w zwyż,
Most mu poprzeczny –
– Synku! Trwogi zbądź:
To znak – zbawienia;
Płyńmy! Bądź co bądź –
Patrz, jak? Się zmienia…
Oto – wszerz i wzwyż
Wszystko – toż samo.
– Gdzie się podział krzyż?
– Stał się nam bramą.
Cyprian Kamil-Norwid, Krzyż i dziecko